ضرورت و اهداف

مهندسی طراحی داخلی و منظر بصورت یک دوره بین رشته ای بوده که در آن دروس مختلف معماری، طراحی، فضای سبز، گیاه شناسی، دکوراسیون، هنر، کامپیوتر و … تدریس می گردد. همان طور که مشخص است این رشته طیف وسیعی از رشته های مختلف از مهندسی تا علوم و هنر را پوشش می دهد، که آموختن کلی و یکپارچه این موارد و در کشور تا این زمان میسر نبوده است.

در حقیقت باید توجه شود که موضوع طراحی و معماری داخلی و منظر دو موضوع جدا و یا منفرد از هم نمی باشند. بدین مفهوم که نمی توان یک ساختمان را بدون طراحی منظر آن طراحی و اجرا نمود و یا بالعکس منظر یک عرصه و پارک را بدون طراحی ساختمان و ابنیه آن طراحی نمود. طراحی های صورت گرفته گواه خلأ و نقایص بزرگی در آنها می باشد.

به منظور یک پارچه نمودن و دستیابی به نتایج بهینه و کاربردی در زمینه طراحی و معماری داخلی و منظر در ایران یابد دوره ای آموزش، البته با دارا بودن جنبه های علمی و آکادمیک طراحی می شد تا بتواند نه تنها در رفع خلأ و نقیصه مذکور مفید فایده واقع گردد، بلکه بتواند در جهت ازتقای علمی و اشتغال دانشجویان، فارغ التحصیلان و نیز شاغلان دستگاه های مختلف دولتی و خصوصی ارزش افزوده ای ایجاد کند. بنابراین در راستای رفع این نقیصه آکادمی سما با دارا بودن تجارب علمی و عملی به همراه دانشکده تحصیلات تکمیلی محیط زیست دانشگاه تهران، طراحی دوره مذکور را جهت راه اندازی و ارتقای دانش دانشجویان و شاغلین عزیز راه اندازی نمود.

تجارب قبلی آموزش و عملی دانشگاه تهران و آکادمی سما گویای مفیدتر بودن دوره های کوتاه مدت کاربردی در جهت نیل به اهداف اشتغال و قابلیت ها و توانایی های تخصصی و عملی می باشد. نگاهی هر چند گذرا به دوره های برگذار شده دانشگاه تهران و بالاخص دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران گواهی روشن و متقن برای ادعای منطقی است. همچنین لازم به ذکر است که تجارب، آمار و شواهد به خوبی گواه جذب و ارتقای شغلی فارغ التحصیلان تمامی دوره های دانشگاه تهران در داخل و خارج از کشور می باشد. دانشگاه تهران با داشتن رتبه علمی زیر ۳۵۰ در بین دانشگاه های جهان نشان دهنده وضعیت و سطح علمی آن نه تنها در ایران، بلکه در جهان است.